Niekwestionowany lider

na rynku treningu wysokościowego

Trening hipoksyjny

Trening HIPOKSYJNY

Trening hipoksyjny, znany również jako trening wysokościowy, obejmuje ćwiczenia w powietrzu o obniżonej zawartości tlenu. Przebywanie w nim lub oddychanie nim przy pomocy maski przeprowadza się w celu poprawy wyników sportowych, wstępnej aklimatyzacji przed wyprawą wysokogórską i/lub w celach rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

Tradycyjnie, sportowcy musieli podróżować lub mieszkać na dużych wysokościach, aby uzyskać korzyści z treningu wysokościowego. Podczas takiego wyjazdu trudno jednak było uniknąć problemów związanych ze stałym pobytem na wysokości w rozrzedzonym powietrzu takich jak: ograniczone obciążenie treningowe, odwodnienie, nadmierne zmęczenie, a przy źle prowadzonym treningu nawet spadek kondycji i utrata masy mięśniowej. Te negatywne aspekty treningu w górach spowodowały narastanie wielu kontrowersji na temat tej metody poprawy wydolności. W 1995 roku opatentowana technologia firmy HYPOXICO wyeliminowała te problemy umożliwiając budowę obiektów szkoleniowych do treningu wysokościowego w dowolnym miejscu na świecie.

Poprzez wytworzenie normobarycznej atmosfery hipoksyjnej (o zmniejszonej zawartości tlenu) możemy symulować wysokość do 6640 m przy użyciu indywidualnych generatorów, a przy użyciu systemów K2 High Flow nawet wyżej, dzięki czemu możemy symulować warunki, do jakich muszą się zaadaptować himalaiści. Trening hipoksyjny w warunkach normobarycznych jest 4 krotnie lepiej tolerowany przez organizm niż trening wysokościowy w górach (hipobaryczny). W rezultacie sportowcy, entuzjaści fitnessu i osoby dbające o zdrowie na całym świecie mogą w swoim mieście czerpać korzyści z treningu wysokościowego bez negatywnych skutków spowodowanych warunkami hipobarycznymi.

3 METODY treningu wysokościowego

Hypoxico oferuje najwyższej jakości produkty ukierunkowane na trzy najbardziej efektywne metody treningu wysokościowego. I zapomnij o zasadach LLTH – śpij nisko, trenuj wysoko, LHTL – śpij wysoko, trenuj nisko czy LHTH – śpij wysoko, trenuj wysoko, bo nie o te cztery słowa chodzi, a o efekt, jaki chcesz uzyskać. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, które podejście jest dla Ciebie najlepsze.

Metody

1SPANIE W NAMIOCIE WYSOKOŚCIOWYM,

Spanie w namiocie wysokościowym lub komorze hipoksyjnej to najpowszechniejsza metoda stosowana w treningu wysokościowym przez elitarnych sportowców. Spanie na wysokości wiąże się z długotrwałym narażeniem organizmu na niedotlenienie podczas snu, co wywołuje mechanizmy adaptacyjne. Skutkuje to wzrostem ilości czerwonych ciałek krwi (erytrocytów) odpowiedzialnych za transport tlenu. Ta metoda, aby przyniosła oczekiwane korzyści, powinna być stosowana, długoterminowo, przez 2-3 miesiące z rzędu przy symulowanej wysokości 2000-2500 m. Niektórzy sportowcy, którzy mają takie możliwości, śpią w środowisku hipoksyjnym przez całą swoją sportową karierę. Dzięki czemu, w połączeniu z treningiem, są w stanie utrzymać swoją sprawność i kondycję fizyczną na najwyższym, medalowym poziomie.

STUDIUM PRZYPADKU:
Olimpijski trening hipoksyjny Michaela Phelpsa w komorze wysokościowej

Niezależnie od tego, czy chodzi o prosty system namiotów wysokościowych, czy w pełni zautomatyzowaną komorę lub przebudowę sypialni, firma HYPOXICO ma produkt dostosowany do Twojego stylu życia, uprawianej dyscypliny i budżetu.

Alternatywa dla NAMIOTU WYSOKOŚCIOWEGO

Jeśli spanie w namiocie wysokościowym nie jest dla Ciebie lub potrzebujesz maksymalnej mobilności, rozważ naszą maskę do spania.

2TRENING HIPOKSYJNY (WYSOKOŚCIOWY)

Trening hipoksyjny poprawia wytrzymałość mięśni i zwiększa sprawność poprzez aerobowe i anaerobowe sesje treningowe o różnej intensywności. Regularne wykonywanie ćwiczeń w hipoksji (2-3 razy w tygodniu) przygotuje Twój organizm do zawodów lub wędrówek górskich, poprawiając ekonomikę oddychania, zdolność do utrzymania wysokiego wysycenia krwi tlenem podczas intensywnego wysiłku oraz zapewni wysoką tolerancję dwutlenku węgla, co jest szczególnie ważne przy wysiłku wykonywanym na bezdechu.

W rezultacie poczujesz się mniej zmęczony i szybciej się zregenerujesz, co oznacza, że możesz sukcesywnie zwiększać intensywność treningu i wrzucić wyższy bieg. Badania dowiodły szereg pozytywnych efektów, takich jak: poprawa powtarzalności sprintu, zwiększona anaboliczna odpowiedź hormonalna i zwiększona ilość czerwonych krwinek.

UDOWODNIONO, ŻE ĆWICZENIA NA WYSOKOŚCI:

1
Zwiększają pułap tlenowy i próg mleczanowy
2
Zwiększają moc i prędkość
3
Zwiększają wytrzymalość
4
Skracają czas regeneracji

3HPC/IHE

System do wstępnego kondycjonowania hipoksyjnego HPC (z ang. Hypoxic Preconditioning), zwanego również jako terapia hipoksyjna IHE (Intermittent Hypoxic Exposure), firmy HYPOXICO umożliwia sportowcom, kontuzjowanym sportowcom i osobom prowadzącym siedzący tryb życia poprawę wyników, zwiększenie sprawności podczas kontuzji oraz wstępną aklimatyzację do dużych wysokości.

Wstępne kondycjonowanie hipoksyjne obejmuje krótkie, przerywane inhalacje (3-5 minut) powietrzem hipoksyjnym (10-14% 02), przeplatane inhalacjami (3-5 minut) powietrzem z otoczenia (normoksyjnym).

Te cykle hipoksji i normoksji powstały z odtworzenia naturalnych mechanizmów fizjologicznych, które występują w rozwoju embrionalnym ssaków, aby pomóc noworodkom w walce z początkowym stresem oksydacyjnym związanym z hiperoksją po urodzeniu. Ten sam efekt może wzmocnić obronę osoby dorosłej przed nieuniknionym stresem oksydacyjnym i zwiększyć tolerancję wysiłku.

GŁÓWNE OBSZARY ZASTOSOWAŃ HPC/IHE:
Mitochondria

zapobieganie demencji, rehabilitacja przy chorobie Alzheimera i Parkinsona

Metabolizm

terapie osób z nadwagą, cukrzycą

Układ oddechowy

terapie przeciw astmie oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

Układ immunologiczny

wystymulowanie układu odpornościowego do walki z infekcjami

Układ nerwowy

przeciwdziałanie stresowi, poprawa koncentracji, regeneracja układu nerwowego

Układ sercowo-naczyniowy

wyregulowanie ciśnienia tętniczego, rehabilitacja osób po zawale i zabiegach chirurgicznych

Hypoxico informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
zamknij